Siedmiogodzinny czas pracy zaszkodzi niepełnosprawnym – komentarz do artykułu dla Dziennika Warto Wiedzieć

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował uzależnianie stosowania skróconej normy czasu pracy osoby niepełnosprawnej od zaświadczenia lekarskiego wskazującego na celowość jej stosowania. 

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis uzależniający korzystanie ze skróconego czasu pracy od uzyskania zaświadczenia lekarskiego o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy, jest niezgodny z Konstytucją. Trybunał wskazał, że osoby niepełnosprawne nie mogą być traktowane jednakowo z pracownikami sprawnymi a tak się stało poprzez ustanowienie 8 i 40-godzinnej normy czasu ich pracy. Zdaniem Trybunału to jest niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej zawartej w art. 2 Konstytucji.

– Powrót do skróconej normy czasu pracy utrudni aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych i ułatwianie im wejścia na rynek pracy. W Polsce aktywnych zawodowo jest ok. 17 proc. wszystkich osób niepełnosprawnych. To niewiele, porównując średnią europejską, która wynosi ponad 50 proc. Jednak nadal sztywne przepisy związane z ich zatrudnianiem, w tym zakaz pracy w porze nocnej i godzinach nadliczbowych sprawiają, że osoby niepełnosprawne nie są pracownikami atrakcyjnymi. Sytuację jeszcze pogorszy powrót do siedmiogodzinnej normy czasu pracy – mówi Ewelina Pietrzak, ekspertka Konfederacji Lewiatan. (…)

Zapraszamy do zapoznania się z całą publikacją:

Dziennik wartowiedziec.pl – Siedmiogodzinny czas pracy zaszkodzi niepełnosprawnym (publikacja z dnia 28 czerwca 2013 r.)

Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych