Pracodawco czy wiesz, że nadmierne obciążenie pracownika pracą może być uznane za mobbing? Czy zdajesz sobie sprawę że wysyłanie do pracowników maili po godzinach pracy, w porze nocnej, w czasie urlopów wypoczynkowych lub choroby może zostać zinterpretowane jako zachowanie mobbingowe? Potwierdza to orzecznictwo sądów, w tym m.in. wyrok Sądu Okręgowego w Lublinie z dnia 20 czerwca 2018 roku (sygnatura akt VIII Pa 86/18).
Część firm już wprowadza zasady, które nakazują menadżerom i kadrom zarządzającym wstrzymywać się z wysyłaniem poleceń służbowych w formie maili do pracowników poza godzinami ich pracy. Inni pracodawcy wprost wskazują, że pracownik nie jest zobowiązany ich czytać ani odpisywać na nie w czasie wolnym.
Warto, dzięki odpowiednim procedurom i szkoleniom uzmysławiać menadżerom jak ważna jest odpowiednia komunikacja z podległymi pracownikami i jak ich wynikające często z pośpiechu czy zaangażowania w wykonywane obowiązki, zachowania mogą być interpretowane przez pracownika.
Jak pokazują zeznania składane w czasie postępowań sądowych, zdaniem pracowników jest to wyraz presji jaką przełożony na nich wywiera, która wiąże się z oczekiwaniem natychmiastowego wykonania zleconego polecenia a jeśli to niemożliwe, przynajmniej odpisania na maila i rozpoczęcia jego realizacji. Pracownicy wskazują, że ich zaangażowanie w czasie wolnym w rozwiązywanie kolejnych zadań i długofalowe funkcjonowanie „w oczekiwaniu na kolejne maile z poleceniami” (jeśli są one praktyką) sprawia, że żyją w przewlekłym stresie, powoduje szybsze wypalenie zawodowe a także prowadzi do bezsenności czy chronicznego zmęczenia. Niejednokrotnie są to początkowe symptomy rozstroju zdrowia pracownika.
Zdjęcie: Photo by Christin Hume on Unsplash