Należy rozszerzyć działalność biur karier o poradnictwo zawodowe oraz rozpocząć prowadzenie tego rodzaju działalności już w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Aby poprawić sytuację ludzi młodych na rynku pracy należy, m.in. zwiększyć mobilność zawodową Polaków, dostosować program nauki i studiów do potrzeb pracodawców, zmniejszyć koszty pozapłacowe ponoszone przez przedsiębiorców, rozpowszechnić staże jako sposób zdobywania doświadczenia zawodowego i wprowadzić bon szkoleniowy – uważa Konfederacja Lewiatan.
Osoby młode są szczególnie narażone na wykluczenie zawodowe. Ci, którzy zakończyli edukację i szukają pracy doznają rozczarowania długotrwałą niemożnością znalezienia zatrudnienia. Prowadzi to do powiększania szarej strefy lub rezygnacji z aktywności zawodowej, która powoduje wzrost liczby beneficjentów opieki społecznej.
– Tendencja jest taka, że im dłużej po skończeniu nauki ktoś nie może znaleźć pracy, tym trudniej w ogóle mu ją później podjąć – mówi Ewelina Pietrzak, ekspertka Konfederacji Lewiatan. (…)
Zapraszamy do zapoznania się z całą publikacją:
PulsHR.pl – Jak pomóc młodym na rynku pracy (publikacja z dnia 12 sierpnia 2013 r.)